Návody na použitie – elektrocentrála 230 V
Čo je to elektrocentrála?
Je to zariadenie, ktoré vám pomôže zabezpečiť elektrickú energiu na miestach, kde nemáte možnosť pripojiť sa k elektrickej sieti. Či už ide o stavenisko alebo iné miesta, kde nie je rozšírená elektrická sieť. Prípadne zabezpečujú dodávku elektrickej energie aj pri výpadku elektrického prúdu. Výber správneho generátora elektrickej energie súvisí s účelom, na ktorý ho budete používať. Elektrické generátory vyrábajú elektrinu z iných foriem energie, najčastejšie z paliva.

Ako fungujú elektrocentrály
Ide o zariadenia, ktoré vyrábajú elektrickú energiu spaľovaním určitého druhu paliva, ktorým je najčastejšie benzín alebo nafta. Elektrocentrály sú vybavené motorom, ktorý poháňa generátor. Tento generátor je tou časťou elektrocentrály, ktorá vyrába požadovanú elektrinu otáčaním magnetu v cievke z drôtu. Týmto pohybom vzniká elektrický prod. Výstupné napätie tohto generátora potom závisí od otáčok motora a vzhľadu a tvaru generátora.
Ako sa rozdeľujú elektrocentrály
Existuje niekoľko typov elektrocentrál. Najčastejšie sa používa delenie podľa druhu používaného paliva, kde rozlišujeme:
- benzínové elektrocentrály – ide o najbežnejšie a najlacnejšie modely so širokým spektrom použitia. Tieto zariadenia sú malé, spoľahlivé a na trhu je ich nepreberné množstvo. Sú vhodnejšie na krátkodobé použitie.
- Elektrocentrály na LPG (alebo plynové) – ich základné charakteristiky sú rovnaké ako pri benzínových: sú menšie, majú podobné parametre a sú vhodnejšie na kratšie obdobie prevádzky. Jediným rozdielom je, že plyn ako ich palivo je o niečo šetrnejší k životnému prostrediu.
- Dieselové elektrocentrály sú výkonné a spoľahlivé stroje, ktoré dokážu napájať niekoľko spotrebičov súčasne a dlhší čas. Tomu zodpovedajú aj ich výrazne väčšie rozmery, hmotnosť a, samozrejme, cena.
- Naftové elektrocentrály – ide o najvýkonnejšie elektrocentrály pre priemyselné odvetvia, ktoré dokážu zabezpečiť dostatok energie aj pre tie najnáročnejšie prevádzky. Nie sú vhodné na domáce použitie.
- bateriové elektrocentrály – pokiaľ ide o tieto typy elektrocentrál, možno ich považovať za akúsi obrovskú powerbanku. Ich hlavnou výhodou je absolútne tichá prevádzka a s tými menšími sa dá pohodlne cestovať. Nevýhody spočívajú v ich slabšom výkone a potrebe ich dobíjania. Tento typ je pomerne vzácny.
- Invertorové elektrárne sú kompaktné a tiché, používajú sa v kempoch, chatách atď. Sú navrhnuté na jednoduchú prepravu.
- Záložné elektrárne – sú určené pre budovy, ktoré sa nezaobídu bez elektrickej energie. Ide najmä o nemocničné zariadenia.
Ako si vybrať výkon elektrárne
Pred rozhodnutím je potrebné vedieť, čo znamenajú dva základné pojmy, ktorými sú jednofázový a trojfázový režim.
- Jednofázový režim – pomocou tejto elektrocentrály môžete nabíjať bežné domáce spotrebiče na 230 V. Zásuvky pre tento režim majú dva kolíky a bežne sa používajú v každej domácnosti.
- Trojfázový režim – sú určené pre priemyselné zásuvky, ktoré majú napätie 400 V. Zásuvky pre tieto spotrebiče majú 4 až 5 kolíkov. Sú vhodnejšie do priemyselných prevádzok.
Kvalitnejšie elektrocentrály dokážu napájať zariadenia v oboch týchto režimoch.
Výkonové výstupy elektrocentrál
Výkony týchto zariadení sa v priemere pohybujú medzi 2000 – 8000 W. Zariadenia s výkonom do 2000 W možno považovať za slabšie (to budú najlacnejšie napájacie jednotky), výkony medzi 2000 a 5000 W sú už silnejšie napájacie jednotky a nad 5000 W sú veľmi silné špeciálne elektrocentrály.
Aká je hmotnosť elektrocentrály?
Ak si elektrocentrálu nevyberiete osobne v kamennom obchode, môžete byť jej hmotnosťou nepríjemne prekvapení. Priemerná hmotnosť týchto zariadení sa pohybuje v desiatkach kilogramov. Čím je elektrocentrála výkonnejšia a silnejšia, tým je jej hmotnosť vyššia. Priemerná hmotnosť sa pohybuje medzi 20 a 100 kg. Tie najsilnejšie a najvýkonnejšie môžu vážiť viac ako 200 kg.
Čo ešte treba zvážiť pri výbere
Pokiaľ ide o ďalšie funkcie, akými môžu disponovať elektrocentrály, sú to tieto:
- ATS (Automatic Transfer Switch) – ide o funkciu, pomocou ktorej elektrocentrála sama sleduje, či je vo vašom okruhu prítomný zdroj napájania z verejnej siete. V prípade výpadku začne elektrocentrála automaticky vyrábať elektrickú energiu. Po obnovení napájania z elektrickej siete sa elektrocentrála automaticky vypne,
- VTS (Voltage Transfer Switch) – ide o funkciu, ktorá prepína medzi režimami 230 a 400 V,
- Predhrievanie – špeciálna funkcia, ktorá umožňuje bezproblémové spustenie elektrárne aj v nepriaznivých podmienkach, ako je chladné počasie alebo dokonca počas zimných mesiacov,
- ovládací panel – lepšie modely sú ním vybavené. Pokročilé ovládacie panely s displejmi vám poskytnú ešte väčšiu kontrolu nad zariadením,
- diaľkové ovládanie – môžete ho použiť, ak potrebujete ovládať prevádzku elektrocentrály na diaľku.
- GSM modul – môžete ho použiť na pripojenie elektrocentrály k smartfónu a ovládať ju na diaľku.
Tipy na prevádzku elektrocentrály
Aby vaše zariadenie fungovalo dlho a bezchybne, musíte sa oň starať a dodržiavať niekoľko základných zásad. Vždy dbajte na nasledujúce skutočnosti:
- Pred prvým použitím sa uistite, že na ňom nie sú viditeľné známky vonkajšieho poškodenia.
- Umiestnite ho na pevný a suchý povrch v bezprašnom prostredí.
- Dbajte na to, aby sklon nebol väčší ako 16°, pretože by to mohlo viesť k úniku paliva z nádrže, nedostatočnému mazaniu a následnému poškodeniu prístroja.
- Z dôvodu tvorby výfukových plynov musí byť priestor dokonale vetraný. Nepoužívajte ho v uzavretých (alebo zle vetraných) priestoroch.
- Pohonné jednotky sa dodávajú bez oleja a paliva. Pred prvým použitím je nevyhnutné doplniť olej.
- Vždy používajte len olej určený pre elektrocentrálu (informácie o tom, ako často meniť olej, nájdete v návode na obsluhu, ale vo všeobecnosti by ste mali olej meniť po 100 hodinách prevádzky alebo po 12 mesiacoch).
- Vždy dopĺňajte len ten istý olej, nemiešajte ho s iným.
- Palivo nalejte do nádrže cez sitko, ideálne benzín s oktánovým číslom aspoň 95 (napr. Natural 95).
- Nepoužívajte benzín, ktorý je starší ako 1 mesiac od natankovania na čerpacej stanici.
- Nikdy nemiešajte benzín s olejom.
- Palivo vždy nalievajte len do vypnutého a vychladnutého spotrebiča.
- Vždy skontrolujte stav vzduchového filtra a v prípade potreby ho vyčistite. Umyte ho v teplej vode so saponátom, manipulujte s ním opatrne, aby nedošlo k jeho poškodeniu (nekrúťte ho, len opatrne vytlačte vodu).
Čo môžete poháňať elektrocentrálou?
Ak máte vhodnú elektrocentrálu, môžete ňou napájať akýkoľvek spotrebič. Jedinou podmienkou je, že výkon elektrocentrály musí byť vyšší ako maximálny príkon spotrebiča, ktorý má napájať. Prípadne súčet príkonu všetkých spotrebičov, ktoré sú k nej súčasne pripojené. Nezabudnite tiež, že štartovací príkon spotrebičov môže byť výrazne vyšší, najmä v prípade starších spotrebičov. Čo to znamená? Elektromotor má počas rozbehu podstatne vyššiu spotrebu energie, ako keď už dosiahne svoje prevádzkové otáčky. Ak chcete čísla, napríklad 120 W chladnička môže mať pri štarte spotrebu energie až 1000 W! Elektrický generátor s nižším výkonom by nebol schopný napájať tutu chladničku.
Ako zistím, aký je príkon spotrebiča?
Príkony jednotlivých spotrebičov sú vždy uvedené na ich energetických štítkoch. Ako bolo uvedené vyššie, zvyčajne ide o prevádzkové príkony, štartovacie môžu byť podstatne vyššie. To bohužiaľ platí pre väčšinu elektrických nástrojov, dokonca aj pre domáce spotrebiče (chladnička, práčka atď.). Odporúča sa, aby mala elektrocentrála minimálne o 10 % (ideálne o 30 %) vyššiu rezervu trvalého príkonu, než je uvedený príkon spotrebiča, ktorý ňou budete napájať.
Vždy sa odporúča riadiť sa údajmi výrobcu, ale je pravda, že v prípade najnáročnejších spotrebičov (ako sú kompresorové chladničky a mrazničky) môže byť príkon na ich prevádzku až 10-krát vyšší!
