Návody na použitie – priemyselný vysávač
Čo je priemyselný vysávač
Priemyselné vysávače sú vysávače určené na vysávanie v dielňach a iných priemyselných priestoroch. Od tradičných vysávačov, ktoré poznáte a používate doma, sa líšia niekoľkými dôležitými spôsobmi. Zvyčajne majú výrazne kvalitnejšiu (často robustnejšiu) konštrukciu, výkonnejšiu filtráciu, výrazne vyšší výkon sacieho motora a množstvo rôzneho príslušenstva, ktoré vám uľahčí prácu. Samozrejme, sú vybavené možnosťou suchého aj mokrého vysávania, takže zvládnu dokonalé upratovanie aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Ako používať priemyselný vysávač
Podobne ako klasický vysávač, ktorý používate pri upratovaní domácnosti, používajte aj priemyselný vysávač. Oplatí sa siahnuť po modeloch s väčšou zbernou nádobou na odpad (tie najväčšie môžu mať objem takmer 40 litrov, aby ste ju nemuseli vyprázdňovať príliš často) a po modeli na kolieskach pre ľahší pohyb, pretože priemyselné vysávače bývajú ťažšie. Nižšie uvádzame 5 tipov na správnu starostlivosť o váš priemyselný vysávač:
- Pravidelne čistite filter – buď ručne, alebo pomocou funkcie automatického čistenia.
- Nechajte filter dokonale vyschnúť – ak používate funkciu mokrého vysávania, je nevyhnutné nechať filter po každom vysávaní dokonale vyschnúť, inak by sa naň mohli nalepiť prachové častice a poškodiť motor.
- Po každom použití zbernú nádobu vyprázdnite – pre zariadenie nie je ideálne, ak v nej častice nasatého materiálu dlho víria. Preto je vhodnejšie vyprázdniť nádobu po každom použití.
- Zohľadnite triedu prašnosti – na profesionálne použitie sú vhodnejšie vysávače s vyššou triedou prašnosti.
- Keďže vysávače musia dosahovať vysoký výkon, aby správne fungovali, môžu sa počas dlhšej práce príliš zahrievať. Preto sa odporúča robiť im pri vysávaní pravidelné prestávky, aby sa predišlo poškodeniu ich motorov.
Aké typy materiálov možno vysávať priemyselným vysávačom
Priemyselné vysávače sa rozdeľujú aj podľa typov materiálov, ktoré s nimi vysávate. Delia sa na vysávače na:
- Vysávače na suchý odpad, ktoré si poradia so stavebným odpadom, prachom, kusmi tehál, pilinami a inými druhmi suchého stavebného odpadu na staveniskách a v dielňach,
- Vysávače na mokré vysávanie – sú to skvelí pomocníci, napríklad na vysávanie zvyškov vody z nádrží, čistenie bazénov a vysávanie iných miest, kde sa môžete stretnúť s mokrým odpadom.
- Kombinované vysávače – ak potrebujete z času na čas kombinovať tieto dve činnosti, siahnite po kombinovanom vysávači. Na mokré vysávanie stačí vybrať filtračné vrecko a nahradiť ho poréznou vložkou určenou na mokré vysávanie.
Ako si vybrať priemyselný vysávač
Pri výbere správneho typu priemyselného vysávača by ste určite mali zvážiť nasledujúce parametre:
- Hmotnosť – zvyčajne sa pohybuje medzi 5 a 15 kg, priemyselné vysávače sú robustnejšie, a preto sú vybavené kolieskami.
- Veľkosť nádoby na zber odpadu – zvyčajne je najmenšia veľkosť okolo 10 litrov (aspoň tá odporúčaná), najväčšie nádoby majú objem okolo 40 litrov. Zvážte množstvo odpadu, ktoré potrebujete vysávať, a podľa toho si vyberte.
- Prívodný kábel – dielne a iné priemyselné priestory sú často väčšie, preto nezabudnite zvážiť dĺžku prívodného kábla. Nezriedka sa stretávame s dĺžkou kábla okolo 10 metrov.
- Triedy prašnosti: L (nízka prašnosť), M (stredná prašnosť – spracovanie dreva), H (vysoká prašnosť – profesionálne použitie, zvládne aj karcinogénny prach), H + azbest (prístroje určené na prácu s azbestovým prachom), ATEX 22 (na prácu s výbušným prachom) a ATEX zóna 2 (nebezpečný a horľavý prach).
- V závislosti od aplikácie zvážte aj voľbu medzi suchým, mokrým alebo kombinovaným vysávaním.
- Vreckové alebo bezvreckové modely – vreckové modely sú lacnejšie, ale musíte neustále dopĺňať vrecká a môžu mať obmedzenú kapacitu, bezvreckové modely je potrebné pravidelne čistiť.
- Hoci sa stretnete aj s bezdrôtovými typmi, elektrické sú určite lepšie vďaka vyššiemu výkonu a tomu, že nie je potrebné dobíjať ich batérie.
Ako vybrať vhodný výkon motora, príkon a sací výkon?
Príkon a sací výkon sú charakteristiky, ktoré ovplyvňujú základné schopnosti vysávača, inými slovami, čo daný model dokáže vysávať. Spodná hranica príkonu kvalitného priemyselného vysávača by sa mala pohybovať okolo 1 000 W. Kvalitné a profesionálne priemyselné vysávače majú minimálny príkon okolo 1 600 W a viac. Hodnoty medzi 160 a 220 W sú vhodné na vysávanie jemnejšieho prachu, hoblín a podobných častíc. Hodnoty nad 250 W sú určené na vysávanie stavebného odpadu a väčších kusov odpadu.