Návody na použitie – vzduchový kompresor
Čo je to vzduchový kompresor?
Vzduchový kompresor je typ stroja, ktorý sa používa na výrobu stlačeného vzduchu a je skvelým pomocníkom vo vašej dielni aj garáži. Využitie nájdu aj pri práci na záhrade alebo dokonca okolo domu. Najmenšie modely sa používajú v domácnostiach, zatiaľ čo továrne a iné veľkokapacitné zariadenia používajú oveľa väčšie modely kompresorov.

Ako funguje vzduchový kompresor
Vzduchový kompresor funguje tak, že nasáva vzduch zo svojho bezprostredného okolia. V závislosti od toho, o aký model kompresora ide, kompresor potom používa rôzne techniky a metódy na stlačenie vzduchu vo svojom valci. Stlačený vzduch prúdi do nádoby, kde sa uskladňuje na neskoršie použitie. Prípadne sa môže použiť okamžite.
Po dosiahnutí maximálneho tlaku je kompresor pripravený na použitie. Piestové typy kompresorov sú vybavené spínačom, ktorý sa vypne až po dosiahnutí maximálneho tlaku a potom opäť aktivuje kompresor, keď tlak klesne na zapínací tlak.
Okrem vyššie uvedených piestových kompresorov, ktoré sa široko používajú v dielňach pre domácich majstrov a v poloprofesionálnych aplikáciách, potom existujú aj iné typy kompresorov. O tom, aké sú a čím sa líšia, sa zmienime nižšie.
Typy kompresorov
Vzduchové kompresory sa klasifikujú podľa rôznych kritérií. Napríklad podľa spôsobu stláčania vzduchu, použitia a mnohých ďalších vlastností. Prvým je rozdelenie na piestové kompresory a skrutkové kompresory.
Piestový kompresor
Piestové kompresory stláčajú nasávaný vzduch pomocou piestu. Stlačený vzduch je uložený v tlakovej nádobe. Je to najjednoduchšia technológia výroby stlačeného vzduchu, a preto sú piestové kompresory relatívne cenovo dostupné. Sú vhodnejšie na domáce použitie v dielňach a menších prevádzkach. Nie sú vhodné na nepretržitú prevádzku, pretože sa pomerne ľahko prehrievajú. Sú tiež pomerne hlučné. Na druhej strane ich výhodou je, že sa ľahko prepravujú, pretože sú podstatne ľahšie ako skrutkové kompresory.
Piestové kompresory sa vyrábajú v dvoch verziách: olejové a bezolejové.
Skrutkový kompresor
Tento typ kompresora vyrába stlačený vzduch pomocou skrutiek, ktoré sa pohybujú proti sebe. Ide o veľmi výkonné modely, a preto sa používajú v nepretržitej prevádzke a v profesionálnej výrobe. Ich hlavnými výhodami sú teda nepretržitá prevádzka a vysoký výkon a nevýhodou je ich vyššia obstarávacia cena a tiež vyššia hmotnosť.
Olejové piestové kompresory
Ako už názov napovedá, olejové piestové kompresory potrebujú na svoju prevádzku olej. Ten sa vstrekuje do priestoru valca za účelom mazania piestu, aby sa zabránilo jeho zadieraniu. Keďže existuje možnosť, že sa častice vstrekovaného oleja dostanú do stlačeného vzduchu, nemôžu sa používať v potravinárskych alebo zdravotníckych aplikáciách, kde musí byť stlačený vzduch úplne neškodný.
Hlavné výhody tohto kompresora sú:
- jeho vysoký výkon,
- dlhá životnosť,
- olejové častice zo stlačeného vzduchu môžu mazať pneumatické nástroje.
Pokiaľ ide o jeho nevýhody, najväčšou z nich je vysoká náročnosť na údržbu a bezporuchovú prevádzku.
Bezolejové kompresory
V porovnaní s predchádzajúcim modelom tieto kompresory nepotrebujú na svoju prevádzku olej. Je to vďaka špeciálnej doske proti oderu. Tieto zariadenia pracujú bezchybne tým, že odolávajú zadreniu bez mazania. Vďaka tomu je stlačený vzduch úplne nezávadný, a preto sa môže používať v potravinárskych a zdravotníckych prevádzkach.
Hlavné výhody sú teda nasledovné:
- zdravotná bezpečnosť prevádzky
- a jednoduchá údržba.
Hlavnou nevýhodou je ich nižší výkon.
Ďalším kritériom klasifikácie je ich konštrukcia. Klasické (piestové) kompresory sú vybavené kolieskami na ľahšiu manipuláciu. Okrem nich sa však môžete stretnúť aj s inými typmi.
Kufríkový kompresor
Ich hlavnou vlastnosťou je výrazne menšia veľkosť, vďaka ktorej sa ľahko prenášajú. Sú veľmi kompaktné, tiché a pritom dostatočne výkonné. Sú vhodné na použitie v domácnosti, na cestách v karavanoch, autách atď.
Vertikálny kompresor
Ide o ďalší typ kompresora bez koliesok. Zvyčajne je pevne zabudovaný, t. j. nie je prenosný. Vďaka svojej vertikálnej konštrukcii šetrí miesto napríklad v dielni a jeho používanie je veľmi pohodlné a jednoduché.
Použitie kompresorov
Ak sa pýtate, či sa vám oplatí kúpiť si do domácnosti vzduchový kompresor, uvádzame niekoľko oblastí, v ktorých preň môžete nájsť uplatnenie:
- Čistenie dielne – vďaka vysokému tlaku, ktorý môžete dosiahnuť s kompresorom, môžete vyfúkať nečistoty z tých menej prístupných miest,
- hustenie pneumatík – ak je v pneumatikách vášho vozidla nízky tlak, môžete ich pomocou kompresora nafúknuť v pohodlí domova bez toho, aby ste museli ísť na čerpaciu stanicu,
- pripojenie pneumatického náradia – ak v dielni používate pneumatické náradie, potom je kompresor doslova nevyhnutnosťou,
- tankovanie a čapovanie sudového piva – či už pre vlastnú potrebu na záhradnej párty alebo v reštaurácii.
Ako si vybrať kompresor?
Pri výbere kompresora nie je dôležitý len jeho vzhľad alebo dizajn, ale aj jeho parametre, pretože tie úzko ovplyvňujú jeho schopnosti a výsledný výkon. Pri výbere preto zvážte nasledujúce parametre:
Výstupný výkon
Nenechajte sa zmiasť terminológiou, ktorá sa tu používa. Vo väčšine spotrebičov sa stretávame s pojmom výkon, ale tu rozlišujeme medzi sacím výkonom, teda koľko vzduchu kompresor nasáva zo svojho okolia a ako rýchlo, a potom výstupným výkonom, ktorý sa vzťahuje na to, aký výkon môžete kompresor zapojiť.
Udáva sa v litroch za minútu a pred kúpou kompresora si vždy overte požiadavky zariadenia, ktoré k nemu pripájate. Ak napríklad nafukujete pneumatiky alebo domáci bazén, vystačíte si s výkonom okolo 160 litrov na meter, ale ak ho plánujete používať napríklad na napájanie pneumatického náradia, hľadajte výkon aspoň 400 litrov na meter.
Maximálny výstupný tlak
Tento parameter udáva maximálnu silu, pri ktorej sa vzduch z kompresora stláča. Pri väčšine kompresorov sa tento tlak pohybuje medzi 9 a 12 barmi. Pred kúpou kompresora sa uistite, že viete, aký výstupný tlak náradie potrebuje. Vždy je tiež dobré počítať s určitou rezervou, optimálne aspoň 2 barov.
Spôsob pohonu
Ďalším pomerne dôležitým faktorom je spôsob pohonu kompresora. Väčšina z nich je zvyčajne poháňaná zo siete, t. j. pripojená do bežnej elektrickej zásuvky. Nájdete však aj kompresory poháňané batériou. Tie sa používajú najmä v situáciách, keď nemáte v blízkosti elektrickú sieť a možnosť zapojiť kompresor do zásuvky. Sú vhodné napríklad do auta. Tieto modely majú zvyčajne výrazne nižší výkon a je potrebné počítať s tým, že budete musieť dobíjať batérie.
Kapacita tlakovej nádoby
Ďalším dôležitým parametrom je, akú veľkú tlakovú nádobu kompresor má. Len niektoré typy kompresorov majú tlakovú nádobu, zvyčajne ide o výkonnejšie typy. Napríklad pri pripojení pneumatickej striekacej pištole odporúčame objem tlakovej nádoby 30 až 50 litrov.
Hmotnosť kompresora
Kompresory rozhodne patria medzi ťažšie spotrebiče. Hoci hmotnosť samotnej tlakovej nádoby nie je taká vysoká (približne 10 kg), výkonnejší model kompresora na kolieskach bude vážiť niečo medzi 20 – 40 kg. Profesionálne kompresory na priemyselné použitie môžu dosahovať hmotnosť stoviek kilogramov.
Hlučnosť kompresora
Hoci sa to nemusí zdať ako nevyhnutný parameter, mali by ste zvážiť aj úroveň hlučnosti modelu kompresora. Vo všeobecnosti platí, že čím je kompresor výkonnejší, tým je hlučnejší. Preto je vhodné pokúsiť sa nájsť kompromis medzi výkonom, ktorý potrebujete, dĺžkou prevádzky a hlučnosťou modelu. Najtiššie modely sú vyššie uvedené kufríkové kompresory.
Príslušenstvo kompresorov
Ak pracujete s kompresormi v teréne, napríklad pri výrobe automobilov, oceníte rôzne typy pneumatických kľúčov, ako aj rázové uťahováky, ktoré vám uľahčia prácu.
Na prácu s kompresormi potrebujete hadice na pripojenie potrebného náradia. Tie zvyčajne nie sú súčasťou kompresora a je potrebné ich zakúpiť samostatne. Dávajte si pozor na rôzne priemery a vždy sa uistite, že viete, ktorý potrebujete pre dané náradie, ako aj zvážte vhodnú dĺžku danej hadice.
Najčastejšie kladené otázky o kompresoroch
Z najčastejšie kladených otázok vyberáme nasledujúce:
- Aký veľký kompresor je vhodný do dielne?
- Ak plánujete kompresor prenášať, vyberte si výkonnejší piestový kompresor na kolieskach. Ak ho budete mať na jednom mieste, môžete siahnuť aj po vertikálnom kompresore.
- Existuje malý a tichý kompresor?
- Áno, ide o tzv. kufríkové kompresory, ktoré sú malé (zvyčajne vážia menej ako 10 kg.) a tiché. Bohužiaľ však majú pomerne nízky výstupný výkon. Ak však potrebujete nafúknuť len loptu, bazén alebo bicykel, zvládnu to.
- Aký kompresor vybrať do auta?
- Ak chcete mať kompresor na cestách vždy po ruke, vyberte si akumulátorový kompresor, ktorý nie je potrebné pripájať do elektrickej siete. Alebo si môžete vybrať kompresory s 12-voltovým napájaním – tie sa zle zapájajú do bežnej automobilovej zásuvky.
Bezpečnosť pri práci
V závislosti od nástroja, ktorý používate, noste ochranné okuliare alebo masku na oči. Pri práci, pri ktorej vzniká prach, sa odporúča používať dýchaciu masku. Pri neizolovaných generátoroch stlačeného vzduchu sa odporúča aj ochrana sluchu.
